Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Salon z kominkiem i… składem drewna

Nina Romanek |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Salon z kominkiem i… składem drewna

Kominek w pokoju dziennym to doskonały sposób na dodatkowe źródło ciepła, ale również dekorację części wypoczynkowej. Nic tak bowiem nie wycisza i nie relaksuje jak zapach palonego drewna, obserwowanego z sofy z filiżanką ulubionej herbaty w dłoni. Aby aranżacja cieszyła oko, niezbędne jest dobranie odpowiedniego kominka i urządzenie całej strefy wokół niego. Oto kilka pomysłów na oryginalne przechowywanie polan, które stają się częścią wystroju pokoju.

Przygotowując się do urządzania domu, myślisz pewnie, że wybranie kominka jest najtrudniejszą sprawą. Okazuje się, że ich asortyment jest naprawdę duży, ale dylemat pojawia się dopiero w momencie przyniesienia do domu drewna na opał. Kominek w salonie jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem, dlatego jego właściwe wykończenie jest niezwykle istotne. Jak ułożyć polana, by nie wyglądały na rzuconą niedbale stertę i jak pomysłowo zorganizować miejsce na nie, aby pasowało do wybranego przez nas kominka? Zacznijmy od początku…

Zanim zabierzesz się za wybieranie stylu, podejmij decyzję, czy potrzebujesz kominka z wkładem powietrznym czy może z płaszczem wodnym. Jeśli zależy ci na ogrzaniu domu za pomocą kominka, wybierz ten drugi. Pod względem estetyki nie różnią się wcale, natomiast palenie we wkładach z płaszczem wodnym (z podłączeniem do grzejników) może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania domu, ponieważ drewno jest najtańszym paliwem na polskim rynku.

W zależności od stylu, w jakim urządzasz swój dom, możesz różnie używać polan, aby zwiększyć atrakcyjność strefy z ogniem. Klasyczne kominki zazwyczaj mają przewidzianą wnękę, która jest nie tylko użyteczna, ale wypełniona drewnem znacznie wpływa na dekoracyjność pokoju. Nie musisz zapełniać jej po brzegi. Możesz ułożyć na podobiznę ogniska i podświetlić je, co pomoże w zbudowaniu intymnej, nastrojowej atmosfery.

W tradycyjnych wnętrzach najprostsze rozwiązania zwykle są najlepsze, dlatego możesz spróbować również ułożyć drewno w finezyjne stosy albo umieścić w pięknym, wiklinowym koszu. Ciekawie wygląda także w metalowych stojakach. Równo przycięte kawałki w zmiennej ilości i różnorodnie ułożone będą sprawiały wrażenie nowej aranżacji za każdym razem, gdy przyniesiesz do domu nowe bale.

Źródło: Kratki.pl

Świetnie prezentują się wnęki ścienne wypełnione różnej grubości polanami, zarówno w ciepłych, prowansalskich, nieco rustykalnych wnętrzach, jak również tych minimalistycznych.

Nowocześnie urządzone salony dają duże pole do popisu, jeśli chodzi o kreatywność umieszczania polan, które niekoniecznie muszą zostać zużyte do opału. Ściana kominkowa zdobiona od podłogi do sufitu polanami, doda pomieszczeniu oryginalnego charakteru.

Jeśli lubisz odważne rozwiązania, możesz ułożyć drewno na kształt paleniska z boku kominka. Ułatwi ci to niski mebel podłogowy z wyżłobieniem pośrodku. Bardzo efektownie wyglądają także wiszące półki lub te wbudowane w ścianę, na których umieścimy różnego kształtu i gatunku ścięte bale. Jest to nie tylko opcja efektowna, lecz także wygodna, ponieważ nie wymaga schylania się po ciężkie niekiedy kawałki opału.

Najlepiej jest podzielić wnękę na dwie części. Pierwsza, górna pozostaje niezmienna i nienaruszona, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Zapasy ubywają wyłącznie z dolnej części, którą systematycznie uzupełniamy.

To samo tyczy się odchodzącej od kominka ławy, pod którą przechowasz większe ilości zapasów, i która przy okazji spełni rolę miejsca na telewizor, ramki z fotografiami, etc. Możesz wykonać ją z materiału, z którego obudowano kominek albo przeciwnie – z tego, z którego wykonane są meble pokojowe, np. lakierowana płyta MDF.

Źródło: Kratki.pl

Aby dom nie zamienił się w góralską chatę, polana zestawiaj z chłodniejszymi materiałami. W minimalistycznych, nowoczesnych, industrialnych wnętrzach świetnie będzie wyglądać połączenie ciepłego drewna z betonem.
Zastosowanie betonowych płyt na ścianach podkreśla surowość aranżacji, podczas gdy drewno dodaje przytulności. Przeciwieństwa te tworzą razem niezwykły, designerski duet, idealny dla indywidualistów, poszukujących prostych, choć nieoczywistych rozwiązań.

Źródło: Kratki.pl

Z kolei wnętrza tradycyjne oraz klasyczne z nutką nowoczesności, tworzą dobre połączenia z kamieniem oraz lakierowanymi płytami. Tutaj także sprawdzą się ozdobne obudowy do wkładów kominkowych, które razem z nimi tworzą główną ozdobę pomieszczenia.

)