Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Rodzinny kominek: bezpieczeństwo i aranżacja

Igor Starczak |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Rodzinny kominek: bezpieczeństwo i aranżacja

Kominek – jeden z tych elementów wyposażenia domu, który niemal każdy chciałby mieć. To nie tylko źródło stosunkowo taniego ciepła, lecz także niepowtarzalny klimat migoczącego w pomieszczeniu ognia. Co zrobić, żeby przy pomocy kominka dodać wnętrzom uroku, a jednocześnie sprawić, by był on bezpieczny dla dzieci oraz domowych zwierząt? Podpowiadamy!

Bezpieczeństwo przede wszystkim – tą maksymą należy się kierować, wybierając kominek do domu. Będzie też ona istotna podczas montażu.

Jeżeli w domu mieszkają dodatkowo dzieci lub zwierzęta, to wybór rodzaju kominka oraz jego lokalizację trzeba rozważyć przez pryzmat ich bezpieczeństwa. Dzieci zapewne będą chciały wcześniej czy później dotknąć szyby chroniącej palenisko. Zwierzęta z kolei uwielbiają się grzać przed kominkiem. Ze zrozumiałych więc względów kominek z otwartym paleniskiem odpada a priori. Ale co jeszcze mamy do dyspozycji? Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom.

Blokada rodzicielska

Bezpieczeństwo naszym najbliższym z pewnością zapewni kominek z wkładem. Taki bezpieczny dla dzieci i zwierząt kominek należy wyposażyć w tzw. blokadę rodzicielską, uniemożliwiającą otwarcie drzwiczek paleniska. Materiały, z których wykonany jest kominek (szyba, wkład) powinny być atestowane i wytrzymywać wysokie temperatury. Konstrukcja wkładu powinna być ponadto szczelna, aby na zewnątrz nie wydostawały się produkty spalania drewna.

Szyba dwuwarstwowa

Dobrze też, jeśli cała konstrukcja jest stosownie zaizolowana tak, aby temperatura z paleniska nie przenosiła się na zabudowę kominka. Ochroni to dzieci przed oparzeniem się w przypadku jej dotknięcia. Front samego paleniska ochroniony jest dwuwarstwową szybą zespoloną. Dzięki jej właściwościom słabsza jest emisja ciepła na zewnątrz, dlatego w przypadku instalacji kominka powietrznego będziemy potrzebowali odpowiednich kratek wentylacyjnych, nie będzie przegrzewać się obudowa. Podczas instalacji wkładu problem ten pomoże też rozwiązać zachowanie odpowiedniej wielkości przerwy dylatacyjnej między wkładem a zabudową.

Bez iskier i czyszczenia

Wysoki poziom bezpieczeństwa oferują też kominki gazowe. Nie wypadają z nich iskry i dodatkowo – nie trzeba pamiętać o konieczności dokładania drewna oraz o regularnym czyszczeniu paleniska, wystarczy doroczny przegląd wykonany przez uprawnionego do kontroli gazownika. Kominek gazowy powinien oczywiście mieć atesty i certyfikaty (m.in. znak CE). Potwierdzą one bezpieczeństwo jego użytkowania, bo przed wprowadzeniem do sprzedaży sprzęt przechodzi szereg testów potwierdzających funkcjonalność i eliminujących potencjalne zagrożenia. Nowoczesne kominki gazowe wyposażone są w czujniki odcinające dopływ gazu w przypadkach: zatkania komina, nadmiaru gazu lub zaniku płomienia (np. w termoiskrownik i rewizję ciśnieniową). Oczywiście – z punktu widzenia bezpieczeństwa - ważny jest też poprawny montaż oraz szczelna instalacja zasilająca kominek w gaz. Jeśli potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia - w sprzedaży dostępne są czujniki stężenia gazu i czadu.

Dla wszystkich zaś, którzy kochają klimat kominka, ale nie lubią się napracować przy rozniecaniu i podrzymywaniu ognia, wymyslono biokominki. To konstrukcje bardziej o charakterze dekoracyjnym, niż grzewczym, ale większe modele potrafią dać sporo ciepła, dlatego również mają szybę chroniącą palenisko. Można je stosować jako ogrzewanie dodatkowe. Biokominki są dobrym wyborem, bez problemu zamontujemy je w każdym pomieszczeniu. Nie wymagają podłączenia do komina, mogą być montowane we wnękach ściennych, także poza zasięgiem dzieci. Jako paliwa wymagają bioetanolu, który spalając się, redukuje się do dwutlenku węgla i pary wodnej. Do paleniska możemy ponadto wstawić pojemnik z olejkami eterycznymi – po domu będzie się wtedy rozchodzić przyjemny zapach, co uatrakcyjni korzystanie z tego typu urządzenia.

Jak zaaranżować przyjazne wnętrze z kominkiem?

Źródło: Kratki.pl

Znając podstawowe zasady bezpieczeństwa, można zająć się estetyką. Jak zaplanować kominek w pomieszczeniu, aby przyciągał najbliższych? Oto najlepsze pomysły.
Niebanalne wrażenia estetyczne zapewni nam kominek trójstronnie przeszklony. Jeśli aranżujemy salon czy jadalnię z aneksem kuchennym, takie rozwiązanie wyraźne oddzieli pomieszczenia, a jednocześnie doda im niepowtarzalnego uroku i ciepła. Wybrane modele wyposażone są w systemy kurtyny powietrznej, dzięki czemu sadza nie osiada na szkle i pozostaje ono długo czyste.
Innym doskonałym pomysłem jest zastosowanie kominka z dwustronnym, panoramicznym przeszkleniem w obudowie z kamienia naturalnego w formie dużych płyt. Pomimo surowej stylistyki stworzy naprawdę ciepły i przytulny zakątek, nie tylko we wnętrzach o industrialnym charakterze. Postawiona w pobliżu sofa na pewno nigdy nie będzie pusta!

Zawsze warto jednak skorzystać ze sprawdzonych pomysłów. W klasycznie urządzonych w salonach znajdziemy zwykle kominki w centralnym punkcie jednej ze ścian. Uroku dodaje im na ogół klasyczna obudowa z kamienia lub klinkieru. Warto też rozważyć instalację kominka gazowego lub biokominka w nowoczesnej stalowej ramie. Taka obudowa w kolorze galwanizowanego złota lub miedzi, uzupełniona stosownymi kratkami doda klimatu nie tylko pomieszczeniom nowoczesnym czy glamour, lecz także boho czy ludwikańskim. Szczególnie biokominki stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne, bo nie wymagają podłączenia do komina. Ale to już zupełnie inna historia…

)