Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Piece wolnostojące: gdzie sprawdzą się popularne kozy?

Igor Starczak |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Piece wolnostojące: gdzie sprawdzą się popularne kozy?

Doskonale dogrzeją pomieszczenia, są niedrogie – w zakupie i obsłudze, a do tego znacznie lżejsze od kominków. Piece wolnostojące sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości montażu kominka, ale też staną się elegancką ozdobą w loftowym salonie, rustykalnej kuchni czy w domku letniskowym. Jeżeli cenisz urok starych, żeliwnych piecyków z płomieniem migoczącym za szybką, poznaj nowe oblicze popularnej kozy.

Prosta konstrukcja kluczem do sukcesu

Piece wolnostojące mają zamkniętą komorę spalania i stalową lub żeliwną obudowę. By cieszyć się ciepłem domowego ogniska, wystarczy właściwie podłączyć je do przewodu kominowego. Nowoczesne kozy oferują możliwość przyłączenia przewodu w dwóch miejscach: z tyłu (bardziej estetycznie, z ukrytą rurą, ale mniejszą zdolnością grzewczą) lub z góry (widoczna rura odprowadzająca spaliny, ale większa powierzchnia oddawania ciepła).

Współczesne piece wolnostojące są stosunkowo lekkie, mają niewielkie rozmiary i nie wymagają zabudowania w ścianie. W razie konieczności można je względnie łatwo przenieść i zainstalować do przewodu kominowego w innym pomieszczeniu. Kozy bardzo szybko się rozgrzewają, a jako paliwa używa się sezonowanego do wilgotności poniżej 20 proc. drewna drzew liściastych. Niektóre modele umożliwiają również spalanie brykietu z węgla brunatnego, zasilanie pelletem czy nawet węglem (trzeba jednak dokupić stosowny ruszt).

Wiele osób pamięta jeszcze kozy starego typu, które po spaleniu ładunku paliwa szybko stygną. Nowoczesne piece wolnostojące mają jednak ściany paleniska wykonane z grubej warstwy żeliwa, a do tego często komorę spalania wyłożoną materiałem wyjątkowo odpornym na działanie wysokich temperatur (do 800°C). Rozwiązanie to powoduje nie tylko lepszą termoizolację paleniska i dłuższe oddawanie temperatury po spaleniu porcji opału, ale też dokładniejsze spalanie drewna na ruszcie i dopalenie się szkodliwych gazów oraz sadz. Palenisko jest szczelne i przy zamkniętych drzwiczkach całkowicie bezpieczne dla użytkownika. O ochronę środowiska zadbają deflektory wydłużające drogę spalin. Palenisko zamknięte jest za żaroodporną szybą samoczyszczącą, dzięki której będziesz mógł długo podziwiać trzaskające płomienie bez obawy o osady z sadzy. Zatopiona pomiędzy taflami szkła przezroczysta metalowa powłoka odepchnie cząsteczki węgla, które wrócą do paleniska i tam spalą się całkowicie, można też zastosować w tym celu kurtynę powietrzną.

Źródło: kratki.com

Kozy w praktyce

Kozy wybierane są zazwyczaj jako ogrzewanie uzupełniające, ale potrafią spokojnie ogrzać sporych rozmiarów pomieszczenie lub domek letniskowy. Dostępna na rynku oferta pozwala wybrać model o pożądanej stylistyce oraz właściwościach technicznych. Niektóre kozy wyposażono np. w płaszcz wodny, dzięki czemu będą źródłem ciepłej wody użytkowej, inne mają przyłącze do sieci rekuperacyjnej lub turbofan przyspieszający rozprowadzanie nagrzanego powietrza we wnętrzu.

Współczesne piece wolnostojące mają wysoką sprawność cieplną (powyżej 75 proc.), mogą być wyposażone w króćce umożliwiające doprowadzenie do komory spalania powietrza z zewnątrz, są też wygodne w obsłudze. Pod paleniskiem znajduje się pojemnik na popioły, które trafiają tam z łatwością dzięki obrotowemu rusztowi. Czyszczenie jest więc proste i bezproblemowe. Niektóre modele kóz mają zamykany, inne otwarty schowek na drewno, jeszcze inne dysponują miejscem, w którym podgrzejesz swobodnie jedzenie.

Podczas użytkowania pieca wolnostojącego trzeba pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu komina, w przeciwnym razie może dojść do zapłonu osadów lub zniszczenia urządzenia. Powinno się go czyścić przed każdym sezonem grzewczym, sprawdzić stan uszczelek i używać tylko dopuszczonego przez producenta rodzaju opału. Piec wolnostojący należy umieścić na niepalnym podłożu (terakota, płyta metalowa, beton) tak, by po otwarciu drzwiczek iskry spadły na niepalny materiał. Zarówno piec, jak i elementy odprowadzające spaliny powinny być oddalone od łatwopalnych przedmiotów.

Aranżacja pomieszczenia z kozą

Dostępna na rynku oferta zadowoli każdego miłośnika pieców wolnostojących. I nie chodzi tylko o możliwości techniczne nowoczesnych kóz, ale też o projekt i wykończenie urządzenia. Co mamy do dyspozycji? We wnętrzach o nowoczesnym, minimalistycznym lub loftowym charakterze idealnie sprawdzą się kozy w futurystycznym, cylindrycznym kształcie, stojące na ziemi lub na pojedynczej nodze. Ich ascetyczna bryła i proste piękno oraz odpowiednio duża szyba wprowadzą do pomieszczeń mnóstwo ciepła i uroku. Do wnętrz o bardziej tradycyjnym wystroju możesz wybrać piec wolnostojący w obudowie kaflowej lub piecyk z obudową żeliwną albo ze stali, ozdobioną stylizowanymi rzeźbieniami. Takie retro-piecyki doskonale odnajdą się w domkach letniskowych, domach urządzonych w stylu rustykalnym lub prowansalskim, ale też w apartamentach o charakterze industrialnym lub boho.

)