Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Kominek w domu pasywnym lub energooszczędnym

Marcin Zakrzewski |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Kominek w domu pasywnym lub energooszczędnym

Kominek w salonie jest marzeniem wielu osób. Powszechnie pełni rolę dekoracyjną, można go również wykorzystać jako uzupełniające źródło ciepła. W budownictwie energooszczędnym i pasywnym wyposażonym w rekuperację, bardzo ważną rolę odgrywa dobór właściwego kominka. To, jaki model wybierzemy, może mieć wpływ na zużycie mediów grzewczych przez budynek. Podpowiadamy, czym należy się kierować podczas zakupu kominka do domu energooszczędnego lub pasywnego.

Dom konwencjonalny, energooszczędny i pasywny – czym się różnią?

Domy energooszczędne wyróżniają się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Przyjmuje się, że jej zużycie w takich budynkach wynosi mniej niż 40 kWh/(mkw./rok), z kolei domy pasywne potrzebują mniej niż 15 kWh/(mkw./rok).

Dla porównania: domy stawiane przed 20 laty zużywają ponad 120 kWh/(mkw./rok). Budowa domu energooszczędnego niesie ze sobą wiele długofalowych korzyści, jednak wymaga wprowadzenia na etapie projektowania wielu rozwiązań technicznych, takich jak: odpowiednia izolacja budynku, ograniczenie mostków cieplnych, zastosowanie niskotemperaturowego systemu grzewczego i wyposażenie budynku w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

W takim budynku ważną rolę odgrywa dobór właściwego kominka. Zgodnie z zasadami dotyczącymi tego typu budownictwa, a w szczególności także budownictwa pasywnego, jakikolwiek otwór w budynku powodujący ucieczkę ogrzanego powietrza na zewnątrz, przekłada się na znaczny wzrost kosztów ogrzewania z powodu dodatkowego wychładzania budynku.

Kominki z otwartą komorą spalania wymagają doprowadzenia powietrza do wnętrza – powstaje w ten sposób podciśnienie i następuje intensywne zasysanie powietrza z pomieszczenia. Obniża się w ten sposób sprawność rekuperacji w wentylacji mechanicznej, której celem jest odzysk ciepła z powietrza wywiewnego z pomieszczeń.

Kominek do domu energooszczędnego i pasywnego – wymagania

Aby uniknąć tego typu sytuacji, kominek w nowoczesnym domu bezwzględnie musi mieć zamkniętą, szczelną komorę spalania oraz doprowadzenie powietrza z zewnątrz, aby uniezależnić prawidłowe spalanie od powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Podczas wyboru należy upewnić się, czy kominek spełnia następujące wymogi:

• Odpowiednia moc cieplna – producenci oferują produkty do takich rozwiązań charakteryzujące się dużym zakresem mocy.
• Izolacja zewnętrzna – oprócz dobrej izolacji wewnętrznej stosuje się też specjalne osłony zewnętrzne z płyt akumulacyjnych. W ten sposób energia z kominka dłużej utrzymuje się w środku (na czas stygnięcia kominka, czyli gdy skończymy w nim palić). Materiały akumulacyjne do obudowy kominka coraz częściej zastępują te tradycyjne (izolacyjne).
• Szyba kominkowa – powinna być mniejsza, by jak najwięcej energii zatrzymać w środku i podwójna, a nawet potrójna.
• Dolot powietrza z zewnątrz – powietrze zasilające spalanie powinno trafiać do kominka z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. W tym celu już na etapie projektowania domu należy zaplanować kanał zewnętrzny doprowadzający powietrze do kominka. Dzięki temu dom pozostanie szczelny. Warto pamiętać, że ewentualny pobór powietrza z pokoju powodowałby różnice w ciśnieniu, a to zaburzałoby parametry energetyczne domu pasywnego i energooszczędnego.

Kominek do ogrzewania – od czego zacząć?

W ogrzewaniu kominkowym wykorzystuje się dwa systemy. Pierwszy to kominek z instalacją DGP (dystrybucja gorącego powietrza), a drugi – z płaszczem wodnym. W przypadku kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza zasada działania jest bardzo prosta. Ciepło, które powstaje w kominku, rozprowadza się izolowanymi kanałami do poszczególnych pomieszczeń. Powietrze płynie samoczynnie – jeśli kanały są stosunkowo krótkie 3–4 m.b. W przypadku instalacji, gdzie długość kanałów sięga do 11 m.b. proces wspomaga specjalny wentylator – turbina. Przy ujściu kanałów znajdują się zaś nawiewniki – w ten sposób ciepło łatwiej trafia do pomieszczeń.

Kanały oczywiście planuje się w taki sposób, by nie były widoczne. Dobór odpowiednich średnic, długości i prowadzenie kanałów DGP należy zlecić profesjonalnej firmie wykonawczej. W ten sposób kominek będzie głównym źródłem ciepła dla budynku w okresie przejściowym.

Kominek z płaszczem wodnym

W przypadku kominków z płaszczem wodnym niewątpliwą zaletą jest możliwość́ podłączenia do istniejącej już̇ instalacji c.o. lub do ogrzewania podłogowego. Taki system jest w prawie każdym domu. Wygląd zabudowanego wkładu z zespołem wodnym nie różni się praktycznie niczym od typowego wkładu powietrznego. Inna jest natomiast konstrukcja urządzenia.
Ciepło powstające podczas spalania drewna zostaje przekazane do medium, jakim jest woda, która znajduje się w systemie centralnego ogrzewania oraz wypromieniowane przez szybę̨ na pomieszczenie, gdzie stoi wkład. Instalując kominek z płaszczem wodnym nie potrzebujemy więc odrębnego układu, niezależnej instalacji grzewczej, co znacznie obniża koszt inwestycji i nie wymaga dodatkowych projektów. Ogrzewamy dokładnie te same pomieszczenia, co główne źródło ogrzewania w domu. Urządzenie utrzymuje temperaturę na stałym, zadanym przez użytkownika poziomie. Stosowana obecnie automatyka do kominków z płaszczem wodnym czyni je niemal bezobsługowymi. Oczywiście konieczne jest czyszczenie komory spalania z popiołu i dokładanie drewna. Poza tym cały proces jest zautomatyzowany.

Źródło: kratki.com

Wydajność spalania: czym palić w kominku?

Świetnym materiałem jest brykiet drzewny. Powstaje on z odpadów (ścinków) formowanych np. w kostki. Certyfikowany uznaje się za paliwo ekologiczne, ponieważ podczas spalania emituje minimalną ilość dwutlenku węgla. Poza tym pozostały popiół można użyć jako nawóz. Inna istotna kwestia to wysoka wydajność energetyczna brykietu. Warto jednak pomyśleć o tym materiale przed zakupem wkładu kominkowego – nie w każdym można bowiem używać tego materiału.
Tradycyjnie w kominku pali się drewnem. Najlepsze będą gatunki drzew liściastych (np. brzoza, dąb, grab, jesion, akacja). Iglaste zawierają dużo żywicy, która podczas spalania osadza się we wkładzie kominkowym, na szybie czy w przewodach. To zaś wiąże się z uciążliwym i częstym czyszczeniem.

Walory estetyczne, czyli obudowa kominka

Solidny wkład kominkowy zapewnia odpowiednie ogrzewanie w domu. Ale pamiętajmy też o oprawie kominka, czyli obudowie. To właśnie ona pozwala go spójnie wpisać w wystrój wnętrza. Możliwości mamy wiele. Dużą popularnością cieszy się obudowa kamienna – zwłaszcza z eleganckiego marmuru, który w tym roku święci triumfy we wnętrzach. Z kolei cegła czy drewno wprowadzają do pomieszczenia swojską, rustykalną nutę. W wariancie nowoczesnym możemy wykorzystać gładkie, jednolite bloki kamienne albo obudowę z płyt architektonicznych.

Nowoczesne biokominki

Biokominek stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego paleniska. Jeśli jest oprawiony w elegancką obudowę w stylu klasycznego kominka, wspaniale dekoruje wnętrze. Poza tym pozwala cieszyć się pięknym tańcem płomieni. Biokominek może mieć moc grzewczą wyższą niż grzejnik pokojowy. Choć nie należy go traktować jako podstawowego źródła ciepła, dogrzewa on pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony. Co więcej, pozwala uniknąć problemu skomplikowanej instalacji czy rygorów bezpieczeństwa. W biokominku wykorzystuje się ekologiczne paliwo – bioetanol. Podczas jego spalania nie powstają szkodliwe dla zdrowia substancje ani nawet popiół.

)