Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Kominek w domu: gdzie go postawić?

Anna Nowak |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Kominek w domu: gdzie go postawić?

Lokalizację kominka najlepiej określić na etapie projektowania budynku, bo montaż w już użytkowanym domu będzie trudniejszy i bardziej pracochłonny. Jednak i to jest możliwe. Które z miejsc najlepiej nadają się do tego celu, a których unikać? Oto kilka wskazówek.

Kominek w domu może pełnić kilka funkcji: dekoracyjną, grzewczą ¬¬– w danym pomieszczeniu, a nawet zastąpić kocioł i ogrzewać cały budynek. Musi jednak zostać zainstalowany w odpowiednim miejscu i we właściwy sposób. Pamiętajmy, że kominki są bardzo ciężkie, powinny więc być stawiane na wytrzymałym podłożu, które zniesie dodatkowe obciążenie kilkuset kilogramów. Przepisy wskazują, że kominki do spalania drewna (z wkładem lub otwartym paleniskiem) powinno się instalować jedynie w domach jednorodzinnych, niskich budynkach wielorodzinnych oraz w mieszkaniach zabudowy zagrodowej.

Przemyśl dwa razy

Należy go też umieścić jak najbliżej kanału spalinowego. No i blisko ściany elewacyjnej, trzeba będzie doprowadzić przewód wentylacyjny zasilający palenisko w świeże powietrze, co zapewni właściwe spalanie. Sam przewód kominowy musi być pionowy, dopuszczalne jest jednak jego odchylenie o 30° na odcinku 2 m. Podłogę wokół paleniska trzeba będzie zabezpieczyć przed ogniem (niepalne materiały), zaś wokół kominka nie powinny stać meble ani inne sprzęty.

Dwa w jednym

Jeśli kominek ma być dekoracją domu, ustaw go w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu – w salonie. Jest to również na ogół największe pomieszczenie w całym budynku, więc miło będzie zasiąść wokół paleniska w większym towarzystwie.
W salonie kominek na ogół montuje się w tradycyjny sposób – na jednej ze ścian. Można jednak wykorzystać go do stworzenia urokliwego zakątka i umieścić w rogu pomieszczenia. Ciekawy efekt uzyskasz budując ściankę działową i obsadzając w jej brzegu kominek narożny – z przeszkleniem na dwie, a nawet trzy strony. Nadasz w ten sposób miejscu sznyt nowoczesności, a do tego w prosty sposób wyznaczysz w pomieszczeniu strefy użytkowe. To idealne rozwiązanie do salonów z aneksem kuchennym. Warto równie rozważyć umieszczenie kominka na ścianie pomiędzy oknami. W miejscu, które szybciej się wychładza (nawet przy poprawnym obłożeniu budynku termoizolacją). W ten sposób zabezpieczysz więc dom przed stratami ciepła, a do tego – z drugiej strony elewacji, w ogrodzie – możesz zainstalować drugie palenisko i podpiąć je do tego samego przewodu kominowego.

**

Źródło: kratki.com

**

Poza salonem, dobrym miejscem na kominek są gabinet lub biblioteka. Ciekawym pomysłem bywa umieszczenie wkładu w sypialni albo łazience. W tych pomieszczeniach jednak należy pamiętać o odpowiednim dobraniu mocy grzewczej urządzenia w stosunku do kubatury pokoju. 1 kW sprawności cieplnej kominka powinien odpowiadać 4 m3 kubatury sypialni lub łazienki. W tej ostatniej musisz też zadbać o dobrą wentylację. Nie wystarczy instalacja wywiewna. Powinna mieć ona charakter wywiewno-nadmuchowy. Szczegółowe warunki instalacji kominków znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015.0.1422).

)