Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Tanie ogrzewanie z DGP

Anna Kowalska |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Tanie ogrzewanie z DGP

Dom marzeń dla wielu osób nie byłby kompletny, gdyby zabrakło w nim kominka z trzaskającymi w ogniu polanami. Kominek poza walorami estetycznymi pełni również funkcję grzewczą.

O efektywności tego rozwiązania decyduje konstrukcja. Wersja tradycyjna, z otwartym paleniskiem i bez instalacji rozprowadzających ciepło jest najtańsza i najłatwiejsza do wykonania. Ale też ma najniższą sprawność, a ogrzewa tylko jedno pomieszczenie. Jeśli ciepło ma docierać do wszystkich pokoi, inwestorom pozostaje zakup zamkniętego wkładu kominkowego z płaszczem wodnym albo budowa systemu DGP.

Ciepło i tanio

Enigmatyczny skrót DGP oznacza system dystrybucji gorącego powietrza, czyli sieć kanałów rozprowadzających ciepło po całym domu. Ogrzane przy kominku powietrze płynie izolowanymi kanałami do poszczególnych pomieszczeń i jest w nich uwalniane przez kratki w ścianach czy podłodze. W porównaniu z ogrzewaniem wodnym system jest prostszy i nie wymaga pomocy hydraulika. Wnętrze szybciej się ogrzewa, ale też szybciej stygnie. Ponieważ nośnikiem energii jest powietrze, bezwładność cieplna systemu pozostaje niewielka. Zależnie od sytuacji, może być to wadą lub zaletą.

System DGP bardzo dobrze sprawdza się np. w domkach letniskowych, które po dłuższej nieobecności trzeba szybko ogrzać do komfortowego stanu. Przydaje się też jako rezerwowe i awaryjne źródło ciepła, daje odczuwalny efekt już po kilkunastu minutach od rozpalenia. Nie jest natomiast najlepszym rozwiązaniem dla budynków, w których powinna panować stabilna temperatura. W przeciwieństwie do kominka z płaszczem wodnym nie zapewnia również gorącej wody użytkowej.

Źródło: kratki.com

Mały dom

W grawitacyjnych systemach DGP powietrze jest wprawiane w ruch przez unoszenie ogrzanego powietrza. System ten działa bez użycia turbiny. Dzięki temu przerwa w dostawie prądu nie wpływa na ogrzewanie. Daje to użytkownikom niezależność. Ten wariant jest optymalny, gdy przerwy w dostawach energii elektrycznej zdarzają się często, albo ich usunięcie może potrwać długo – na przykład w odosobnionych posesjach wśród lasów.
Wariant grawitacyjny nadaje się jednak tylko do niewielkich budynków. Maksymalna odległość, na jaką w naturalny sposób możne być przesyłane gorące powietrze, wynosi 3 - 4 metry. W przypadku pomieszczeń położonych dalej od kominka konieczne jest zastosowanie turbiny. Może ona tłoczyć powietrze do dowolnej części budynku, dopuszczalna odległość od niej do najdalszego wylotu sięga 10 - 12 metrów. Turbiny wymagają jednak zasilania. Gdy go zabraknie albo turbina się zepsuje, system przestaje działać.

Regulacja systemów DGP jest możliwa przy zastosowaniu nawiewników z przesłoną. Nie można jednak dopuścić, by były całkowicie zamknięte, grozi to przegrzaniem układu i awarią. Poprawnie wykonany system DGP to ciepło na wiele sezonów ważne by był poprawnie zaprojektowany i wykonany przy użyciu atestowanych materiałów.

Źródło: kratki.com

Przydatny kominek

System DGP jest tani w budowie i eksploatacji, może być praktycznym uzupełnieniem innych źródeł ciepła, a nawet zastępować je jesienią i wiosną. Wymaga jednak od użytkowników nakładu pracy, częstego uzupełniania paliwa, usuwania popiołu i czyszczenia kominka.

Żeby wykorzystać w pełni możliwości tego rodzaju ogrzewania, warto wybrać nowoczesny wkład kominkowy o mocy dobranej do powierzchni domu. Nawet przy zastosowaniu wymuszonego obiegu powietrza kominek nie wystarczy do ogrzania budynku o powierzchni np. 200 m2, w obiektach mniejszych jest on jednak atrakcyjną alternatywą dla innych urządzeń grzewczych.