Wnętrze pełne

ciepła

images/static/hero-image.jpg

Jak optymalnie wybrać wkład kominkowy?

Anna Nowak |
Udostępnij Tweetnij Wykop
Jak optymalnie wybrać wkład kominkowy?

Sprawność, materiał, moc – na wybór odpowiedniego kominka wpływa wiele czynników. Dobrze dobrany nie tylko ozdabia wnętrze, może być też efektywnym źródłem ciepła dla domu.

Już na etapie projektu domu warto zastanowić się nad funkcją kominka. Od tego, czy będzie tylko dekoracją salonu, czy tanim alternatywnym źródłem ogrzewania dla głównego źródła, np. pieca gazowego, zależy wybór najlepszego rozwiązania.

Moc

Producenci oferują modele o różnej mocy, od zaledwie 3 do prawie 30 kW. O ile użytkownikom zależy głównie na nastrojowym oświetleniu, wystarczy urządzenie niewielkie i oszczędne. Jeśli jednak kominek ma służyć jako podstawa domowego systemu grzewczego, jego moc powinna być równa zapotrzebowaniu na ciepło dla danego budynku. Wielu producentów podaje powierzchnię, jaką może ogrzać dany model. Obliczenia najlepiej jednak powierzyć specjaliście. Także dlatego, że przewymiarowany wkład będzie kłopotliwy w eksploatacji, ogrzewając pomieszczenie do zbyt wysokiej temperatury.

Źródło: kratki.com

Otwarty, zamknięty

Kominki z otwartą komorą spalania są we współczesnych domach rzadkością. Mają niską sprawność, są mniej bezpieczne w eksploatacji od zamkniętych wkładów kominkowych, powietrze niezbędne do spalania pobierają wprost z pomieszczenia. To rozwiązanie wybierane ze względów estetycznych, może wystarczyć np. w domku letniskowym. Jeśli kominek ma być używany często i służyć do ogrzewania domu, w grę wchodzą tylko paleniska zamknięte.

Sprawność

Od konstrukcji pieca w dużym stopniu zależy jego sprawność, czyli to, jaka część energii dostarczonej w postaci paliwa jest rzeczywiście wykorzystywana do ogrzania domu. Dla palenisk otwartych parametr ten ma zwykle wartość poniżej 30 proc. Zamknięte wkłady kominkowe spisują się pod tym względem znacznie lepiej. Warto kupować wkłady, których sprawność wynosi nie mniej niż 70 proc. Najlepsze urządzenia z płaszczem wodnym osiągają nawet 80-84 proc.

Czas palenia

Im częściej trzeba dokładać paliwa, tym mniej wygodna jest eksploatacja kominka. Najbardziej wydajne wkłady utrzymują żar nawet przez kilkanaście godzin. Ograniczając dopływ powietrza do paleniska, można utrzymać stabilną temperaturę przez całą noc. Producenci wkładów zwykle zamieszczają w instrukcji wskazówki co do optymalnego sposobu palenia.

Kominek – materiały

Wkłady kominkowe produkowane są najczęściej z żeliwa albo stali. Żeliwne płyty mogą być zdobione dekoracyjnymi motywami, nawet o bardzo bogatych formach. Wybierane są przez osoby urządzające wnętrza rustykalne, a także retro, stylizowane na dworki czy pałacyki. Wkłady stalowe przeciwnie, najczęściej mają prostą formę, odpowiednią do nowoczesnych aranżacji. Takie oszczędne w wyrazie elementy pasują do wnętrz industrialnych, minimalistycznych czy utrzymanych w stylu skandynawskim.

Za szkłem

O tym, jak będzie prezentował się kominek, w dużej mierze decyduje rodzaj przeszklenia. Większość modeli ma szybę płaską. Może mieć ona ozdobne wykończenie DECO, które nie tylko wygląda elegancko i nowocześnie, ale przede wszystkim optycznie powiększa front wkładu i podkreśla wizję ognia. Droższy i bardziej efektowny wariant to szyba pryzmatyczna albo panoramiczna. Dużym zainteresowaniem cieszą się wkłady z przeszkleniem narożnym - widok ognia z dwóch stron pozwala na ciekawy projekt zabudowy.

Dodatkowym, ale godnym rozważenia wydatkiem jest zakup modelu z szybami samoczyszczącymi. Wprawdzie i tak nie obejdzie się bez usuwania sadzy, ale utrzymanie przeszkleń w dobrym stanie będzie w takim wypadku łatwiejsze.

Gwarancja

Kominek powinien bez usterek posłużyć przez wiele lat. Renomowani producenci oferują nawet dziesięcioletnią gwarancję. Biorąc pod uwagę kłopot i koszt związany z usunięciem wadliwego sprzętu, warto wziąć pod uwagę także ten czynnik.

Źródło: kratki.com

Ekoprojekt

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, znana szerzej jako Ekoprojekt, określa normy dla urządzeń grzewczych używanych na terenie UE. Celem jest zmniejszenie emisji pyłów drobnocząsteczkowych i innych zanieczyszczeń. O skali zanieczyszczenia powietrza w Polsce przypominają regularnie ogłaszane alarmy antysmogowe.

Choć na celowniku znalazły się przede wszystkim kotły węglowe starego typu, to inicjatywa dotyczy także innych źródeł ciepła, między innymi kominków. Trudno się temu dziwić, liczba tych ostatnich wciąż rośnie, a instalacje z płaszczem wodnym czy systemem DGP cieszą się zainteresowaniem inwestorów jako tani i funkcjonalny rodzaj ogrzewania. Nawet jeśli pełnią tylko rolę uzupełniającego czy awaryjnego źródła ciepła, wpływają na jakość powietrza w osiedlach domów jednorodzinnych. Urządzenia z zamkniętą komorą spalania wprowadzane do obrotu i do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku nie będą mogły emitować więcej niż 40 mg/m3 cząstek stałych, 120 mgC/m3 organicznych związków gazowych, 1500 mg/m3 tlenku węgla.

Dyrektywa określa także minimalny poziom sezonowej efektywności energetycznej i kilka innych parametrów. W praktyce wyeliminuje to z rynku najtańsze, niespełniające norm modele. Żeby w przyszłości uniknąć kosztownej i kłopotliwej wymiany wkładu, lepiej od razu zainwestować w urządzenie spełniające normy.